Berkley 2
d2417fc7_okladka_i_plyta_68Od kilku lat w dorzeczu górnej Wisły trwa akcja mająca na celu restytucję łososia. Zarybiane smoltem są m.in.: Wiar, Biała Tarnowska, Hoczewka, Krzyworzeka (dopływ Raby) czy podkrakowska Rudawa. Ichtiolodzy na podstawie starych wędkarskich trofeów starają się odtworzyć genotyp wymarłej już populacji łososia wiślanego. Pozyskują odpowiedni narybek. Planuje się również działania mające przywrócić zniszczonym, "zmeliorowanym" rzekom stan zbliżony do naturalnego, np. Białej Tarnowskej. To droga inwestycja, ale z całą pewnością bardzo potrzebna.  Idea bez wątpienia jest piękna i szlachetna niczym sam salmo salar. Oby tylko nie zniweczyły jej plany zabetonowania kolejnych rzek karpackich – Jasiołki i Ropy (bliskie sąsiedztwo Białej) – do czego przymierza się, pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, krakowski Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Nie trzeba być wybitnym ichtiologiem, by wiedzieć, że restytucja nie idzie w parze z "melioracją".

W Odrze natomiast już w 2000 r. rozpoczęła się planowa odbudowa populacji tamtejszej troci. W latach 90. ubiegłego wieku łowiono jedynie pojedyncze sztuki tej ryby w rzece i jej dopływach poniżej pierwszego spiętrzenia w rejonie Wrocławia. Przyroda nie znosi jednak próżni i kiedy tylko Odra się nieco oczyściła, trocie – gnane odwiecznym instynktem – zaczęły przeć ku jej źródłom. Dziś już całkiem ładne sztuki meldują się np. w zarybianej od paru lat Kaczawie. 
Czy uda się zatem trociowo-łososiowy eksperyment? Myślę, że w przypadku dorzecza Odry – tak. Rzeki są już w miarę czyste, więc ryby będą tam docierać tak czy owak. Obawy może budzić tylko kiepskie zabezpieczenie tarlisk przed kłusownikami. Na szczęście nasi szeregowi wędkarze są ludźmi bardzo aktywnymi. Nad wspomnianą już wcześniej Kaczawą potrafili oni, nie czekając na wędkarskie „władze”, zmobilizować do pilnowania rzeki nie tylko siebie, ale także policję i straż miejską.

Troć nie jest rybą hodowlaną, jak niektórzy by chcieli, i dla utrzymania stabilnych, zdrowych populacji nie wystarczą same zarybienia. Ryba musi się mieć gdzie rozmnażać! Po to w końcu wchodzi do rzeki.
Niestety, Wisła to jednak nieco inna skala problemów. Tu wszystkie wysiłki mogą zniweczyć zapora we Włocławku, a także drugie spiętrzenie, o którym mówi się już od paru lat. Co z tego bowiem, że łososie spłyną do morza, urosną i będą chciały wrócić w podkarpackie czy małopolskie rzeki, skoro drogę przetnie im postawiona wiele lat temu zapora...

Dołączony film

Feeder bez tajemnic

      

Film ten pokazuje jedną z piękniejszych, a na pewno skuteczniejszych odmian wędkarstwa rzecznego. Jesteśmy przekonani, że po jego obejrzeniu także Was oczaruje magia szczytówki drgającej na tle nieba o świcie lub ciemniejącej pomału wody...

Przekonacie się dziś razem z nami, ile skarbów może skrywać niepozorna, wijąca się między lasami rzeka. Nad taką właśnie wodę wybrała się ekipa filmowa WMH w osobach Kamila Walickiego i Pawła Mireckiego. Na tej wyprawie ich główną „bronią” stał się feeder i właśnie na jego wykorzystaniu w rzecznych warunkach skupia się akcja filmu. A toczy się ona niespiesznie, jak nurt rzeki w której łowili nasi wędkarze.
Stopniowo, po kolei, poznajemy zasady doboru, montażu oraz wykorzystania sprzętu i zestawów do łowienia feederem. Dowiadujemy się, na jakie przynęty łowić i co mają ze sobą wspólnego upolowany w trzcinach ślimak z pożyczoną od przygodnie spotkanego wędkarza krewetką... Mamy też okazję zobaczyć, jak wygląda przygotowanie mieszanki zanętowej w wykonaniu Kamila, co jest jednym z najważniejszych elementów feederowej układanki. Nie zabrakło również animacji, dzięki którym dowiemy się, jak poprawnie wykonać niezbędne węzły. Wszystko oczywiście jest ilustrowane holami ładnych leszczy i linów, do których szybko zdecydował się dołączyć ich kolega... węgorz.
Górny bieg tej samej rzeki to zupełnie inne łowisko. Tam prym wiodły okazałe klenie, które nasi bohaterowie kusili tym razem spinningami. Był to jednak tylko krótki przerywnik, odprężenie między dwoma gruntowymi zasiadkami.

W numerze:

Tuż przed wigilią                                                Spinning6 – 8
Intensywniej dzięki ziarnom konopi                  Od spławika do gruntu10 – 12
Wolno i głęboko                                                 Spinning14 – 16
Uwaga: to nie jest PVA!                                    Wędkarstwo karpiowe18 – 22
Maristo – Port Czerniakowski                          Inne24 – 25
Małe, ale łowne                                                  Wędkarstwo karpiowe26 – 28
Kołowrotek na zamówienie                              Artykuły sponsorowane29 – 29
Opadowe leszcze                                              Porady30 – 34
Garbate przedzimie                                          Spinning36 – 39
Duży szczupak z małej wody                            Spinning40 – 43
Ryby na przedzimiu                                           Od spławika do gruntu44 – 46
Muchowe szczupaki                                          Wędkarstwo muchowe48 – 50
Lodowate pstrągi                                              Wędkarstwo podlodowe52 – 55
Lizaki w nurcie                                                   Od spławika do gruntu56 – 60
Podlodowy spinning                                          Wędkarstwo podlodowe62 – 65
Krótkie jesienne wypady na rzeczne okonie   Spinning66 – 69
Dobór amortyzatora                                           Porady70 – 71
Dorszowe przywieszki                                       Wędkarstwo morskie72 – 76
Jezioro Mikołajskie                                            Inne78 – 79
Polecamy                                                            Porady80 – 81
Na tęczaki                                                           Wędkarstwo muchowe82 – 85
Kanał Ołobok                                                      Inne86 – 87
Królewskie łowy                                                 Za granicą88 – 93
Unieść w toni                                                      Porady94
Lubniewice – wędkarskie..                               Inne96 – 97

.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się