Niedawno pisaliśmy o wniosku wystosowanym przez Społeczną Straż Rybacką PZW Kamienna Góra wraz z załączonymi zdjęciami do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z wnioskiem o podjęcie odpowiednich kroków w celu ich usunięcia z koryta i brzegi rzeki Bóbr w miejscowości Kamienna Góra, Marciszów , Ciechanowice.
Otrzymaliśmy pismo w tej sprawie, które pozbawione jest sensu i logiki . Treść pisma:
„Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu- Zarząd Zlewni z/s w Jeleniej Górze w odpowiedzi na Państwa pismo informuje, iż Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu jest organem administracji rządowej finansowanym ze środków budżetowych państwa, które SA przeznaczone jedynie na zadania statutowe określone Prawem Wodnym. W załączeniu przesyłam Państwu opinię naszej jednostki nadrzędnej-Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Departament Inwestycji i nadzoru , dotyczącej sprzątania koryta rzeki. Dołączam również pismo Ministra Środowiska Departamentu Globalnych Problemów Środowiska i Zmian Klimatu potwierdzające brak podstaw do nałożenia na RZGW obowiązku sprzątania brzegów brzegów koryt rzecznych. Jednocześnie informujemy, że RZGW jako administrator rzeji nie jest wytwórcą odpadów komunalnych, komunalnych których Państwo piszecie. Nasze cieki SA terenami otwartymi do których dostęp jest w większości nieograniczony. Zgromadzone odpady na brzegach i terenach przyległych trafiają głównie z posesji zlokalizowanych wzdłuż naszych cieków.W związku z powyższym oczekujemy od Państwa ustalenia sprawców ww zanieczyszczenia, co umożliwi nam obciążenie ich koztami usunięcia odpadów.Ponadto zdjęcia przedstawiają odpady zgromadzone przy jazach piętrzących wodę, które mają swoich administratorów. Zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym administratorzy jazów są zobowiązani do utrzymania koryta cieku poniżej jak i powyżej urządzenia piętrzącego jak i samego obiektu w związku z czym Państwa pismo powinno być skierowane przede wszystkim do tych administratorów. Podpisany pod pismem Z-ca Dyrektora ds.Zarządzania Zlewni z siedzibą w Jeleniej Górze mgr.inż. Marcin Kryrowicz. „
Po przeczytaniu tego pisma nasuwa się wiele sprzeciwów i niejasności zawartych w otrzymanej odpowiedzi do , której załączono pisma z Ministerstwa Środowiska z 2008 roku i drugie z Krajowego Zarządu Gospodarki wodnej również z 2008 roku sprzed 4 lat mające być wykładnią prawa obowiązującego w bierzącym 2012 roku. Pan Z-ca Dyrektora Marcin Kryrowicz pisze, że „Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu- Zarząd Zlewni z/s w Jeleniej Górze w odpowiedzi na Państwa pismo informuje, iż Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu jest organem administracji rządowej finansowanym ze środków budżetowych państwa, które SA przeznaczone jedynie na zadania statutowe określone Prawem Wodnym” biorąc wiec do ręki Ustawę Prawo wodne z 2011 roku daje się zauważyć w art. 4 „Organami właściwymi w sprawach gospodarowania wodami są min. -Dyrektor Regionalnego zarządu gospodarki Wodnej, Prezes Krajowego Zarządu gospodarki Wodnej, Wojewoda, Minister Minister.s Gospodarki Wodnej, Organy jednostek Samorządu Terytorialnego. W art. 2 powyższej ustawy czytamy :”Zarządzanie zasobami wodnymi służy zaspokajaniu potrzeb ludności , gospodarki, ochronie wód i środowiska związanego z tymi zasobami , a szczególności w zakresie:
- 1) zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości wody dla ludności,
- 2) ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem oraz niewłaściwą lub nadmierną eksploatacją;
-3) utrzymywania lub poprawy stanu ekosystemów wodnych i od wody zależnych;
-4) ochrony przed powodzią oraz suszą;
-5) zapewnienia wody na potrzeby rolnictwa oraz przemysłu;
-6) zaspokojenia potrzeb związanych z turystyką, sportem oraz rekreacją;
-7) tworzenia warunków dla energetycznego, transportowego oraz rybackiego wykorzystania wód.
Punkt 2 nie pozostawia żadnych wątpliwości , że zarządzający zasobami wodnymi zobowiązany jest do ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem . Czym więc są butelki plastikowe, folie, puszki, szczątki martwych zwierząt i inne śmieci jak nie zanieczyszeniem wpływającym na jakość i czystość wody i żyjących w niej organizmów? Otwierając Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 01.01.2012 roku przepis mówi jasno rozdz. 3 art.5 pkt.3 „ właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zbierania odpadów komunalnych”- rzeka , której właścicielem jesz RZGW bezsprzecznie jest nieruchomością do niego należąca i ów właściciel powinien wywiązywać się ze swoich obowiązków. Otrzymane od RZGW pismo podparte pismami sprzed 4 lat nijako mającymi się do obowiązujących ustaw z 2011 i 2012 roku świadczy o tym ,że RZGW chce umyć ręce i uważa iż śmieci znajdujące się w korycie rzeki , której są właścicielami mogą tam sobie leżeć ponieważ nie należą do nich. Skoro jednak nie ustalono sprawcy zaśmiecenia rzeki na kim spoczywa więc obowiązek oczyszczenia koryta? i brzegu w odległości do 1,5 metra. Odpowiedź w związku z podanymi powyżej przepisami jest oczywista –obowiązek ten spoczywa na RZGW. Dziwi fakt ,że właściciel wody powziąwszy informację o jej zaśmieceniu odpisuje właśnie w taki sposób pisząc cyt:” W związku z powyższym oczekujemy od Państwa ustalenia sprawców ww zanieczyszczenia, co umożliwi nam obciążenie ich kosztami usunięcia odpadów” Jak pisałem powyżej sprawcy nie zostali ustaleni więc właściciel wody winien na swój koszt usunąć zalegające w niej śmieci. Jak widać Pan Kierownik woli napisać pismo i uwolnić się od takiego obowiązku pisząc ,że „Ponadto zdjęcia przedstawiają odpady zgromadzone przy jazach piętrzących wodę, które mają swoich administratorów.” Jak by Pan Kierownik pojawił się w terenie na pewno zauważyłby , że 99 % zdjęć nie dotyczy jazów tylko brzegów i koryt rzek poza zabudowaniami. Co najważniejsze cierpi na tym nasze naturalne środowisko i ingerujące w nie śmieci wydzielające wiele substancji chemicznych , które zmieniają je nie do poznania i co za tym idzie wiele poważniejszych konsekwencji chemicznych ekosystemie . Namawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych do podjęcia interwencji w podobnych przypadkach występujących na Waszym terenie.
Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra