Penn Slammer III
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Mata do odhaczania ryb

Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 13:24 #15908

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Witam!
Drodzy Koledzy, zapewne wszyscy z Was wiedzą jak wędkarze karpiowi obchodzą się ze swoimi zdobyczami - z największym szacunkiem i ostrożnością. To godne naśladowania.
O ile brać spinningowa może "sklepać" zadziory w swoich hakach czy kotwicach, o ile preparat odkażający mieści się w najmniejszej kieszonce, o tyle mata do odhaczania już jest problemem.
Oczywiście, łowiąc z łodzi możemy zabrać ze sobą i największą dostępną na rynku matę karpiową, jednak ci, którzy preferują wędkowanie z brzegu takiej możliwości nie mają. Owszem, klasyczną matę można włożyć do plecaka, ale co począć ze złowioną rybą w czasie rozkładania ów wynalazku? Położyć na trawę? Przecież tego chcemy uniknąć. Przytrzymać na haku w wodzie? Przecież tego też nie chcemy.
Czy znacie Koledzy jakieś rozwiązania tego problemu? Jakieś maty turystyczne czy coś? Łatwe w transporcie, szybkie do rozkładania itp?
Pozdrawiam,
Marcin.

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 13:46 #15911

• rooster
  • rooster Avatar
  • Wylogowany
  • miszcz
  • Otrzymane podziękowania: 1
Wydaje mi się że wyciągnięcie maty z worka nie sprawi aż tyle kłopotu. Sam kilka razy zabrałem na spinning matę Carpelana która fabrycznie posiada swój worek z pasem, umożliwia to noszenie maty na plecach. Oczywiście kiedy ją zabierałem nigdy nic nie złowiłem ;) Worek jest ściągany sznurkiem na klipsie i wyjęcie oraz rozłożenie takiej maty zajmie nie więcej jak 10 sek. bez większych gimnastyk. Myślę że ryba przez ten czas raczej się nie pogniewa na nas że musi chwile zaczekać a my mamy przynajmniej czyste sumienie.
Tak na marginesie... znam jednego jegomościa który takich gadżetów nie potrzebuje bo nawet ukleje odhacza w wodzie :laugh: :laugh: :laugh:
Ostatnio zmieniany: 2011/03/24 13:49 przez rooster.

O:Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 13:50 #15914

• saw
  • saw Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wejść do wody i odhaczyć rybę w wodzie jednak nie zawsze jest to możliwe, nie zawsze też jest obok kompan który pomoże.. Pisaq jakie łowisz ryby których nie możesz odhaczyć trzymając rybę w jednej ręce?

O:Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 14:06 #15915

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Łowię głównie szczupaki i sandacze, czasem pstrągi, ale nie w tym rzecz.
Jeżeli jakakolwiek ryba jest zapięta za kant pyska to nie ma problemu.
W jednej ręce rybson, drugą odczepiamy przynętę i "baj baj".
Niestety, są sytuacje, kiedy trzeba się troszkę nagimnastykować - a to głęboko połknięta kotwiczka, a to rybka niekoniecznie mieszcząca się w ręce, a to jakiś nerwowy rocznik itp. Najlepszym wyjściem jest położenie ryby na podłożu. W takiej sytuacji przydałaby się mata.

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

O:Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 14:14 #15916

• norbiko
  • norbiko Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Dobry temat.

Jednak, nie wieże w odhaczanie ryb w wodzie za każdym razem. Nie wieże też w teorie, że nikomu z nas nigdy ryba nie upadła na ziemię. Nawet najbardziej się starając przydarzy się to dość często. Nie wieżę też w masowe używanie mat podczas spinningu i wyciągania jej za każdym razem bo dla wielu wędkujących wyda się to kłopotliwe.
Choć o ile mnie pamięć nie myli to jeden z Kolegów mieszkający na wyspach wspomniał, iż spinningiści tam łowiący przestrzegają używania mat.
Co do połowów z łódki, użycie maty jest jak najbardziej dobrą opcją, widziałem wiele obrazków tłukącej się ryby o raz jedną raz drugą burtę.

Są Marcinie maty naprawdę małych rozmiarów i nie kosztują aż tak dużo, wydaje mi się że może to też być odcięty kawałek karimaty.
Ostatnio zmieniany: 2011/03/24 14:29 przez norbiko.

O:Mata do odhaczania ryb 2011/03/24 15:28 #15919

• Adam
  • Adam Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Ja myślę że u nas w wodach nie ma aż takich ryb do których potrzebna była by mata ... tzn są ale nie łapiemy ich przy każdym wypadzie jak np. karpiarze. Rozumiem że karp mający jakieś +2kg nadaje się na matę bo się uszkodzi.Ale te cienkie szczupaki ? ... ja preferuje wyciąganie przynęty w powietrzu. Jak duża rybka, to zawsze można poszukać jakiejś trawki w pobliżu. Zawsze mnie zraża jak widzę kiedy ryba jest upaprana w błocie ... nie raz widziałem takie zdjęcia z rybą. Ale jak delikatnie się z nią obchodzi to nie ma prawa się nic stać ;-)

Racja Norbiko, do łódek jak najbardziej potrzebna jest mata.
Moderatorzy: spines21, glizdziarz, okonhel
Czas generowania strony: 0.056 s.