Spider Wire 1
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Zestaw okoniowy

Zestaw okoniowy 2011/04/13 16:32 #17177

• macieksig
  • macieksig Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Witam,
jako ze snieg na mazurach 'zelżał' nasuwa mi się pytanie.
Otoz malo mialem okazji podazac za okanimi, bardziej mialem je jako przylow, a ze tego sezonu chcialbym za garbusami pobiegac. Stad moje pytanie jaki spinning, wklejanke pewnie, z tym, ze szukam konkretnych-sprawdzonych modeli. Czytalem opinie nie jakiego Pana Grzegorz Si, chwiali sobie Dragona, ale jak to wyglada 'w prawdziwym' zyciu?
Kolowortek i ewentualnie zyleczke?

Podowiedzcie Panowie świeżemu amatarowi okoni? :)
aaaale to było dobre
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/13 17:34 #17182

• laserro
  • laserro Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Witam. Też jestem amatorem, lecz od 2 lat okoń to mój cel wędkarski nr 1.
Zestaw zależy od tego, jaki masz budżet, czy będzie to rzeka, czy jezioro.
Przykładowo podam Ci mój pierwszy "lżejszy" zestaw, który sobie sprawiłem bodajże rok temu. Jest to wędka Konger Tiger CrossMax 270cm 3-18g. Jest bardzo czuła, dobrze radzi sobie ze szczupakami mniej więcej do 70cm. Większego nie miałem, więc nie wiem, choć ugięcie ma spore jak i zapas mocy. Używam ją także do połowu jazi, kleni, nawet na takiej rzece jak San. Nadaje się świetnie na rzeki o mniejszym nurcie, jesienny połów okoni na spowolnieniach no i oczywiście na jezioro. Na początek bardzo ją polecam, ponieważ jest to raczej dobra jakość w rozsądnej cenie. Dostałem ją bodajże za 130 zł, sprawuje się świetnie. Do tego mam młynek Daiwy Crossfire 2000X, jest to kołowrotek w cenie 100 zł, lecz jak na tyle pieniędzy, dla mnie to świetny zakup. Trwałe wykonanie, czuły hamulec, po roku użytkowania praktycznie nie ma luzów, a wiele przeszedł. Żyłka, którą używam do tego zestawu to Trubucco 0,16mm, wg mnie nadaje się i na okonia jak i na rzeczne łowienie jazi i kleni.
Drugi zestaw jaki posiadam to już konkretna wędka na okonia. Jest to wklejanka Mikado Feeling, również 270 cm, cw do 13g. Bardzo fajnie leży w ręce, czuć na prawdę najmniejsze puknięcie, super się nią łowi. Stosuję ją do bocznego troka, w tym roku zrobie dopiero obszerniejsze testy. Kołowrotek to Dragon Viper FD 820 iT, wziąłem go dlatego, iż dostałem go w promocyjnej cenie, nie jestem w stanie za dużo o nim powiedzieć, lecz wydaje się przystępny jak na tą cenę. Choć z początku da się już zauważyć, że trochę krzywo nawija żyłkę. Do tego zestawu używam również żyłki Trabucco, lecz 0,14mm.
Sprecyzuj proszę swoje zapotrzebowanie, a postaramy się pomóc w wyborze. :) Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniany: 2011/04/13 17:34 przez laserro.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/13 21:07 #17206

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 56
Maćku - pan Grzegorz jest testerem tej firmy więc innej nie będzie Ci polecał. Z resztą weź do ręki katalog Dragona (jak nie masz dostępu to Ci mogę przesłać link lub w formie elektronicznej) i zobacz na pierwszych stronach tzw "listę płac" i już wiesz kto jaki sprzęt będzie polecał - taka praca.
Łowię na Kongera Champion Tango 2,40 do 8 gr. Teraz to się nazywa World Champion ale wędka nadal świetna. Dobrze czuć brania, holowała też szczupaki do 65 cm (większe nie wzięły na paprocha) i to kilka udanych holi na żyłkę 0,16. Kołowrotek - najlepiej z płytką szpulą żebyś nie musiał podkładu nawijać. Do bocznego troka nie musi być ani wielki ani przesadnie drogi. Ważny jest precyzyjny hamulec wiec raczej bierz z przednim.
CRET

O:Zestaw okoniowy 2011/04/13 21:34 #17207

• coyote
  • coyote Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
Ja nie nam takiej mozliwosci w wyborze kijaszkow wiec kupilem co bylo w sklepie
Mam Robinsona Cortez Percz 2.7m 1.5-12g do tego Shimano RereniumCI4 100FA i plecioneczka 0.08PP zolta
Na ten zestawik targam kazda rybe najwiekszy szczuply to 97cm
Kijek leci troche na pysk ale jak sie lowi szczupaki na ciezko to jak biore go do reki to nic nie czuje ;)
Nie dlugo wstawie filmek z przylowow podczas okoniowania
coyote (fishmaniakus maximus)

O:Zestaw okoniowy 2011/04/13 23:44 #17215

• macieksig
  • macieksig Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Dzieki chlopaki :-)
Na poczatek mysle bez szalenstw... wedzisko tak max do 200zl.
Glownie planuje jeziora, choc tez mam jedna wypatrzona rzeczke tyle, ze tam wypad kilka razy w roku to specjalne rzeczne wedzisko mi niepotrzebe :)
Co do marki wedki, nie jestem sprecyzowany, szczupakowke mam shimano catane i jestem zadowolony, dragona nie mam, ale naczytalem sie duzo niepochlebych opinii, kongera tez milo wspominam :-)
Pierw pochodzic chce z lekkim kijkiem, jak mi sie sprawdzi (bedzie co lowic) to kupie lepsze wedzisko na start mysle zestaw w sumie ~250zl.

P.S. lowienie glownie z lodeczki
aaaale to było dobre

O:Zestaw okoniowy 2011/04/14 00:18 #17217

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Poniżej masz link do sklepu gdzie najtaniej dostaniesz Kongera World Champion Tango, taniej nie znajdziesz:
jezozwierz.abc24.pl/default.asp?kat=13236&pro=66538
CRET

O:Zestaw okoniowy 2011/04/14 00:30 #17219

• laserro
  • laserro Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Fakt, na łódkę jest idealna, cenowo super jak za taką jakość.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/14 00:43 #17221

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Z brzegu tez daje radę - całkiem nieźle się nią rzuca. Tylko ceny tych kongerów mocno zróżnicowane. Raz w sklepie tańszy jest 2,40 a w innym 2,70 - nie kumam o co tu chodzi.
CRET

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 15:38 #17673

• Andrzej
  • Andrzej Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
Koledzy a może używa ktoś z was kija Dragona Millenium Perch 4-18g
Jestem zainteresowany kupnem ale słyszałem że podobno szczytówki łatwo pękają?? :unsure:

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 15:41 #17674

• macieksig
  • macieksig Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
tez o tym slyszalem, podobno trzeba uwazac zeby zylka nie zahaczyla przy wyrzucie o przelotke, ale sam nie mialem, takze w 100% Ci nie powiem.
aaaale to było dobre

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 16:02 #17676

• tomiczek22
  • tomiczek22 Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Mój mikado competition needle spin ul do 13g sprawdza się idealnie. Pracuje w zestawie z shimano exage 2500fa. Świetnie radzi sobie z krzakami, gałęziami no i oczywiście rybami. Na razie nic mu się nie dzieje. Szukałem jej w sklepach internetowych ale nigdzie nie umiem znaleźć mojej starszej wersji (ciemnogranatowej). Wszędzie są nowsze( całe niebieskie). Za kijek dałem 165zł.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 16:03 #17677

• Andrzej
  • Andrzej Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
W takim razie będzie trzeba poszukać czegoś innego. A może macie jakieś propozycje na wklejankę w podobnej gramaturze, wędkuje na jeziorach. Jestem gotów przeznaczyć na nią coś koło 200 złoty :)

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 18:34 #17685

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Ja myślę na wakacje sprawić sobie delikatną wklejankę na okonie. Okoń zarówno na jigi-paproszki jak i na boczny trok.
I takie dwa badyle:
- Dragon Millenium Senso Jig 1-7g 2,30 albo 2,45m
- Dragon Millenium X-Fine 2-12g, 2,25 albo 2,40m
Do tego malućki kołowrotek z żyłką 0,14mm i jazda :)
Pytanie czy lepiej mieć te 5g wyrzutu czy tą finezję?
Z drugiej strony c.w. 1-7g to troszkę mało, czasem założy się cięższą pałeczkę do bt czy jakiegoś jiga na główce 8g (+masa przynęty...)...
Chyba lepiej X-Fine...
Serię Millenium polecałem, polecam i będę polecał, bo z czterech zakupionych wędek jestem zadowolony z trzech. Tej czwartej jeszcze nie używałem :p

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 18:54 #17686

• laserro
  • laserro Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Ja bym bez zastanowienia brał X Fine. To ma być wędka do łowienia z łódki?

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 19:44 #17689

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Jednak 2-12 to też nie jest tak dużo, a te 5g więcej robi różnicę.
Właśnie tutaj jest 50/50, z brzegu i z łodzi. Wiem, że nie ma niczego uniwersalnego, ale np takim Power Jigiem 2,40m radzę i tu i tu.

Jeszcze jeden patent do oceny.
Uwielbiam łowić na plecionki, dają świetny kontakt z przynętą, jednak są zbyt sztywne. Żyłka natomiast działa jako swoisty amortyzator, ale wiadomo - kontakt z przynętą zupełnie inny.
Czy połączenie 2-3m odcinka żyłki z plecionką na szpuli (za pomocą węzła zderzakowego) jest czymś stosowanym? Ma to sens czy nie udziwniać?

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 19:49 #17690

• maniek-pc
  • maniek-pc Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Marcin, ja tez łowię na plecionki i wydaje mi się, że łączenie jej z żyłką nie ma najmniejszego sensu. Lepiej dobrze wyregulować hamulec.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/23 20:42 #17693

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Może nie chodziło mi o taki typowy amortyzator, ale o przypon na ostrożniejsze ryby.
Moim zdaniem dobra żyłka 0,12 czy 0,14mm będzie bardziej naturalna niż plecionka 0,06 czy 0,08. Oczywiście mowa o troku bocznym!
W przypadku klasycznego opadu nie widzę sensu komplikować sprawy ;)
Dzięki za pomoc.

O:Zestaw okoniowy 2011/04/28 03:59 #17874

• coyote
  • coyote Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
Filmek w akcji wedeczki okoniowe dia flex do 8g i cortez do 12g ;)

coyote (fishmaniakus maximus)

O:Zestaw okoniowy 2011/04/28 12:31 #17875

• czermin
  • czermin Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Nie wiem jak radzi sobie zestaw z długim przyponem z plecionki, ale wiem, że zawsze możesz kupić sobie potrójne krętliki w najmniejszym rozmiarze i od niego będą odchodziły dwa odcinki żyłki. Myślę, że takie coś będzie łatwiejsze niż wiązanie przyponu z żyłki i potem wiązanie zestawu z trokiem na żyłce.
Jeśli chodzi o plecionki to nie jestem przekonany czy taka mega leciutka np. 5 lb power pro gwarantuje komfortowe łowienie. Rozmawiałem z osobą która sprowadza linki Power Pro, P-line i inne z USA i nie mają już one tak okrągłego przekroju. Choć może z droższymi plećkami nie ma tego problemu.
Moim zdaniem nie ma się co sugerować cw przy wklejankach i traktować tego jak wyznacznik mocy kija. Moc blanku jest ZAWSZE większa niż ta opisana. Ja mam wklejkę do 8 g a ostatnio rzucałem cięzarkiem 12 g i dawałem radę. Producenci opisują je niżej tylko po to, żeby szczytówki tak często nie pękały ;) Chyba nie spotkałem się jeszcze z wklejką, której nie można byłoby przeciążyć.

O:Zestaw okoniowy 2011/11/14 16:15 #25544

• włóczykij
  • włóczykij Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Koledzy prosze Was o pomoc w wyborze kołowrotka do wędki okoniowej. chciałbym przeznaczyć na niego ok +/- 250zł. W sklepach sytuacja wygląda tak że każdy sprzedawca radzi co innego, jeden TD inny Spro a jeszce inny Okume:/
Takim kręciołkiem który jak na razie naj bardziej mi sie spodobał jest Okuma Trio FD 2000, czy będzie to dobry wybór?
...Smak ryby pozostaje na chwilę, fotografia na lata...
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniany: 2011/11/14 16:28 przez norbiko.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: spines21, glizdziarz, okonhel
Czas generowania strony: 0.067 s.