Sebile 1
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej

Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/11 23:17 #58048

• flowgrid
  • flowgrid Avatar Autor
  • Wylogowany
  • kopacz robali
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam wszystkich

Swoje wędkowanie zakończyłem na kołowrotku Germina Rilex Rex wiele lat temu i powoli przymierzam się do powrotu do starego hobby. Poszukuje dobrego kołowrotka do wędki spławikowej (czasem gruntowej) z tylnym hamulcem. Przejrzałem dziś kilka kołowrotków (Shimano, Daiwa, Mitchell) i mam jeszcze większy mętlik w głowie. Lepiej jest zakupić kołowrotek lekki czy ciężki? Duży czy mniejszy? Moglibyście napisać na co zwracać uwagę oglądając kołowrotki do zakupu? Może polecicie jakiś egzemplarz do 150 zl?

Dziękuję z góry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/12 07:20 #58049

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 66
No to zrobimy jeszcze większy mętlik. :D
Do spinningu kupuje się zazwyczaj kołowrotek, który prócz innych wymaganych cech odpowiednio wyważa wędkę z którą ma współpracować. Do spłąwikówki kupuje się zazwyczaj kołowrotki typu "Match" czyli z płytką szpulą i niekoniecznie duże a do gruntówki mocne (zazwyczaj większe i cięższe) bo i zestawy (koszyk zanętowy itp) będą cięższe jak w przypadku spławikówki. Ale do brzegu jak mawiają marynarze.
Możesz kupić kołowrotki Shimano Catana, Mistral Amundson, Ryobi Ecusima (osobiście nei polecam grafitowej korbki), Daiwa Laguna, Dragon Viper czy może coś z Jaxona. Za te pieniądze cudów nie ma ale kilka "uniwersalnych" kołowrotków o przyzwoitych parametrach i trwałości znajdziesz. Ale na koniec polecam Ci coś co wyjdzie ciut drożej ale będzie idealne do Twoich różnych metod:
allegro.pl/kolowrotek-spro-passion-740-s...k24-i5163969154.html
Mozesz też kupieć wersję matchową tego kołowrotka z płytką szpulą:
allegro.pl/kolowrotek-spro-passion-740-match-i5364449886.html
I do kupić do niego zwykłą szpulę (będzie do gruntówki) gdyż te kołówrotki normalnie sprzedawane są z jedną szpulą:
allegro.pl/szpula-spro-passion-710-i-740...wyp-i5534278640.html
Ewentualnie poszukaj sprzedawcy, który ma kołowrotek i obie szpule.
CRET

Ostatnia edycja: przez okonhel.

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/12 19:14 #58052

• flowgrid
  • flowgrid Avatar Autor
  • Wylogowany
  • kopacz robali
@okonhel: Dziękuję za wytłumaczenie, duże jeszcze przed mną w temacie zdobywania wiedzy:) Podałeś linki do ciekawych kołowrotków. Właśnie wczoraj trochę szperałem po sieci i zainteresowały mnie kołowrotki, które właśnie wymieniłeś: Dragon Viper i Catana. Znalazłem takie egzemplarze:

centrumwedkarstwa.pl/product-pol-122-Kol...-Catana-4000-RB.html
centrumwedkarstwa.pl/product-pol-874-Kol...D835i-12-03-835.html

Czy ten Dragon Viper warto by kupić czy może Catana?

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/12 20:22 #58055

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
A dlaczego akurat z tylnym hamulcem? W klasie "ekonomicznej" każdy przedni hamulec jest lepszy od najlepszego tylnego. A to że przyzwyczajenie... mija po tygodniu.
Najbardziej polecałbym Ci Spro Passion 740 lub 741M z dwoma różnymi szpulami - miałbyś i do spłąwika i do gruntu. Używam już kilka lat i w tej cenie dla mnie rewelacja - lepszy od dwa razy droższych kołowrotków. Kołowrotek bardzo fajny - użytkuję od kilku lat, łowię nim łownie na spinning, nawet uzywałem do łowienia troci z plaży - nie placze nawet cienkich plecionek.
Vipera ma mój kolega i sobie chwali choć ja nie przepadam za Dragonami - mam 2 Fishmakery i trochę kłopotu mi sprawiały, szczególnie pierwsza seria. Fishmaker Ti jest już lepszy. A Daiwę Lagunę oglądałeś?
CAtana - miałem dwie Catany z poprzedniej serii (szare) Służyły 5 czy 6 lat, teraz ma je kolega. Podobno te czerwone to już nie to ale jakiegoś większego narzekania nie słyszałem - kumpel łowi tym w morzu na spina od 2 lat.
Ostateczna decyzja oczywiście należy do Ciebie - mó typ tak jak wyzej - Passion, jedna szpula głęboka, druga match.
CRET

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/13 22:44 #58059

• flowgrid
  • flowgrid Avatar Autor
  • Wylogowany
  • kopacz robali
@okonhel: W czym hamulec przedni jest lepszy od hamulca tylnego w kołowrotku?

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/14 06:43 #58060

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Jest precyzyjniejszy, ma dłuższą regulację i nie zapieka się co się zdaza w przypadku tylnego a wtedy oddaje żyłkę "skokowo". Przez tylny hamulec straciłem rybę życia.
CRET

O:Kołowrotek do wędki spławikowej/czasami gruntowej 2015/07/14 10:10 #58061

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 58
Popieram Jacka co do kołowrotka. Jak szukasz takiego "do wszystkiego" to tylko SPRO Passion 740M i do tego zwykła szpula od 740.
O rzut beretem od wielkiej dziury

• Strona:
  • 1
Moderatorzy: spines21glizdziarzokonhel
Czas generowania strony: 0.102 s.