Penn Slammer III


"Nocne leszcze na feeder
"
Leszcz to ryba słodkowodna z gatunku karpiowatych, można go złowić praktycznie wszędzie...
                                                                         kategoria Czytelnia


"Grube majowe żarcie"
Nadchodzi magiczny czas jakim jest otwarcie sezonu szczupakowego...
                                                                         kategoria Czytelnia

"Jesienna nostalgia"
Wrzesień minął w ekspresowym tempie... Nawet nie wiem kiedy.
                                                                              kategoria Czytelnia

"Sandacz 1 na 10"
Czas długich nocy czerwcowych nieubłaganie szybko mija.
                                                                      kategoria Czytelnia

"Ultra lekkie łowienie, ultra mocne emocje"
Nie potrafię Wam wyrazić jak mocno i intensywnie wciągnęło mnie ultra lekkie łowienie.
                                                                      kategoria Czytelnia

"moja Wisła"
Posłuchajcie sentymentalnej opowieści Kamila "Łysego Węża" Walickiego o Wiśle, o "Jego miejscu na ziemi"....
                        kategoria Telewizja WTV

Pogromcy kitów cz6 - Testy kołowrotków
W tym odcinku testowaliśmy parametr, którego wcześniej nikt nie sprawdzał...
                              kategoria Telewizja WTV

JC Muskrat Zonker
Łowienie ryb na muchę to jego największa życiowa pasja, od dziecka ściśle związany z wędkarstwem
                                 kategoria Telewizja WTV

Najnowsze w galerii

  • Bieszczennik 2017r
  • Autor: Piotr76
  • na zimowego szczupaka
  • Autor: Czapek
Woblery powierzchniowe od bodaj kilku dobrych lat pojawiają się w asortymencie wędkarzy z lepszym bądź gorszym efektem w postaci połowów. W tym roku, szczególnie latem i jesienią postawiłem na łowienie głównie na te przynęty.

szczupak

Jest to świetna przynęta szczególnie na płytkie i zarośnięte zbiorniki. Początkowo nie mogłem sie do niej przkonać ale pewnego dnia, kiedy próbowałem wieczorem upolować szczupaka a pomimo że ryba żerowała intensywnie na powierzcni nie moglem go sprowokować żadną z przynęt.
Przypomniałem sobie wtedy o popperze RAPALI, który kupiłem kiedyś całkiem przypadkowo. To był strzał w dziesiątkę. Przez te parę miesięcy intensywnego popperowania udało mi się zaobserwować kilka ciekawych rzeczy, którymi chciałbym sie z Wami podzielić jako że jestem nowy i wypada się jakoś wkupić w zacne towarzystwo :D :D

Do rzeczy


Na rynku jest sporo popperów i możemy wybierać do woli, jednak nie wszystko złoto...
Zasadą dobrego popa jest to, aby robił dużo zamieszania na powierzchni wody,  daleko leciał i miał to coś co sprowokuje rybę do efektownego ataku powierzchniowego.

Moim zdaniem to coś zdecydowanie mają poppery RAPALI - nie chcę tutaj uprawiać rekalmy ale tak po prostu jakoś jest i naprawdę warto wydać 20-30 złotych na przynętę, która da nam na pewno wiele radości. Próbowałem poppery  jaxona i salmo i żaden z nich niestety mnie nie zachwycił, szczególnie rozczarowuje jaxon, którym źle się rzuca, ma tendencję do tonięcia, posiada za duży i kiepski chwost (moim zdaniem to wada) i jest trochę niedbale wykonany. Lepsze już są salmo.
W przyszłym roku spróbuję jeszcze inne przynęty powierzchniowe i być może znajdę coś jeszcze lepszego od RAPALI.

Zalety i wady poppera Rapalki:

1. Świetnie składa sie do rzutu. Dobrze wyrzucona leci jak pocisk a rzut 7gramowym woblerem na 60 i więcej metrów nie jest niczym trudnym. Łowię na bardzo lekki spinning CW 10g i nanofil 0.10
2. Wyraźnie pływa (w przeciwieństwie np do Jaxona który z przyponem juz powolutku tonie )
3. Robi charakterystyczne plum podczas pociągnięcia i rozbryzgi wody
4. Gdy podciągniesz i puścisz wobler układa się w wodzie w ten sposób, że jego tył znika pod wodą (razem z kotwiczką) a przód wystaje lekko ponad. Daje to dwie korzyści - jedna to że przy następnym pociągnięciu przedni zderzak idealnie chlupocze o wodę rozbryzgując ją, druga to że drapieżnik atakujący od dołu pierw gryzie dolną kotwicę a potem woblera.

Oczywiście są też wady - najgorsza jest taka, że woblery Rapali są dostępne w niezbyt wyszukanych kolorach - na początek polecam te ekhmmm... oczojebne. Niestety mniej jest tych bardziej stonowanych natomiast brakuje tych zupełnie naturalnych w większych rozmiarach (9cm), które ja np chciałbym wypróbować

Rodzaje popperów

szczupakJeśłi chodzi o produkty Rapali, które sa typowymi popperami (oprócz całej gamy przynęt typu walk) to są zasadniczo  dwa rodzaje: Skitter pop  (jaskrawe na zdjęciach) i X-rap pop oraz Skitter prop  (ze śmiegiełkami) jest tez smukły X-Rap z dwoma śmiegiełkami (na zdjęciu to ten długaśny).
U mnie sprawdziły się te pierwsze, te ze śmigiełkami. Niestety są już wg mnie mocno przekombinowane, a X-rap posiada dodatkowo 3 kotwice, więc łowienie na niego bez odpięcia jednej z nich jest niezgodne z RAPR. Minusem jest też rzut tymi przynętami, który niestety nie jest zbyt efektywny w przeciwieństwie do klasycznego poppera (np śmigiłkowy X-RAP układa sie w poprzek i lecie bardzo kiepsko, pomimo sporego ciężaru)

Rozmiary

Rapala produkuje poppery z serii skitter pop w 3 rozmiarach 5, 7 i 9 cm. Z czego te 5cio i 7mio centymetrowe to poppery o ciężarze 7 gram, natomiast 9cm to interesujaca przynęta i nieco cieższa (14gr) - to ta największa jaskrawa na zdjęciu. Ogólnie lepiej sprawdzają sie jednak te większe, szczególnie jeśli ryba jest na braniu.

Kiedy zakładamy poppera

Z moich obserwacji wynika, iz popper najlepiej sprawdza się w bezwietrzną pogodę (brak fali lub niewielka) i w godzinach godziny zdecydowanie bliższych zmierzchu bądź świt (nawet jak jest jeszcze mocna szarówka). Nie miałem na poppery niestety efektów w słoneczne dni -  raz z racji tego że szczupaki średnio lubią tą porę, szczególnie latem a dwa, że kolory jarzeniowe poppera nie są zbyt dobrym rozwiązaniem podczas słonecznej pogody i w czystej wodzie. Zmienia się to diametralnie wieczorem.

Prowadzenie

Techniki są naprawdę dowolne, ja najcześciej podrywam nieregularnie, albo ciągnę co dwa obroty przyspieszając hol co powoduje rozbryzg lub smużenie. Zauważyłem że nie warto bardzo mocno i długo podciągać ponieważ szczupak decyduje sie na atak najczęściej w momencie ruchu badź tuż po zluzowaniu. Szybkie szarpanie niesie za sobą dużo pustych brań bo rybie zwyczajnie wobler ucieka.

Plusem poppera jest to ze możesz nim obławiać miejsca gęsto obrośnięte roślinnoscią w których czają sie drapieźniki a żadna inna przynęta nie jest w stanie przejść tam bezzaczepowo. Zdarzały mi się brania szczupaka w totalnej gęstwinie wywłócznika czy rdestnicy, która dosłownie pozostawiała parę centymetrów miejsca do lustra wody. Nie wiem jak tam sie mógł zaczaić drapieżnik, ale czaił się - być może wykorzystywał luki i dziury w roślinności mając w ten spośób doskonała kryjówkę i baze do ataku na przepływającą drobnicę. 

Branie  

Branie szczupaka na powierzchniowego woblera to chyba kwintesencja tego co najlepsze w polowaniu na drapieźnika. Branie jest mocne, efektowne, często ryba wyskakuje z popperem w pysku nad wodę (te mniejsze) lub robi wir w wodzie znikając z nim pod powierzchnią (te większe sztuki). Każdy kto raz spróbuje i bedzie miał branie bedzie długo czuł te ciary na plecach. Jesienią, kiedy woda się oziębia brania stają sie delikatniejsze i bardziej ospałe, bo ryby też spowalniają swój metabolizm i muszą odpowiednio zbilansować energię i jej wykorzystanie na zdobycie pokarmu.alt

Zacięcie

Musi być mocne i dość szybkie. Branie powierzchniowe czesto kończy się pudłem bo ryba  czując przynęte momentalnie ją puszcza, lub nie trafia w nią (np w ostatniej chwili orientuje sie że coś jest nie tak, rezygnuje z ataku lub pudłuje). W niektórych przypadkach rzut w to samo miejsce powoduje ponowienie ataku (jeśli szczupak się nie skłuł). Słabo zacięta ryba czesto schodzi z haka. Zauważyłem że szczupaki na poppera zwykle zacinają się za koniec dolnej szczęki, szasami za zawias, rzadko głębiej.

To chyba tyle. W przyszłym roku planuję kontynuacje mojego eksperymentowania z powierzchniowymi przynętami typu popper więc może jeszcze coś się wykluje.

Rybki na zdjęciach wróciły oczywiście do wody,  rozmiarami też nie grzeszą, ale za to prezentują dobrze przynętę, wierzcie mi że popper działa równiez na duze sztuki ;)

Pozdrawiam serdecznie i życzę pogryzienia (poppera) przez wymarzoną rybkę - moja pierwsza rapalka jak widać na głównym foto jest już szczupakowym weteranem ;)

Przemek


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się

Shoutbox

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat
Zalewa96: Siemanko, czemu strona umarła?
Wędkarz z Roztocza: Pochwalony ?
Wędkarz z Roztocza: Dupa
Wędkarz z Roztocza: Cholera niezły róch na tym forum.
DinoSoup: halo halo !
DinoSoup: wunszuje
DinoSoup: o witam kolege od szczupaków
szczupakfighter: jest tu kto
DinoSoup: szczupaki !
DinoSoup: halo halo !
DinoSoup: witam witam !
DinoSoup: witam witam kolegow wendkarzy !
Snajki: siemka
Zalewa96: siema wędkarze
1936: kaledaz bran
12345678: s
wojtekmazur13: Czemu wskoczyl znak zapytania?,
wojtekmazur13: Siemka, Pozdrawiam ?
spinn76: Witam......
Junioritos: «link» zapraszam wszystkich Sumowych wariatów ;)
Jarecki: «link»
Pomagamy Chomikowi!!!!!
krzysztof58: czy i ten portal ma umrzec smierciá naturalná jak inne portale ?
krzysztof58: Witam Kolegów
19jurek56: Hej, lata lecą, dawno nie zaglądałem, i nie ja jeden!!!
Czesio: Siema jestem tu nowy jest tutaj ktos to lowi ryby w rotterdamie na mashaven?
Wędkarz z Roztocza: A kuku
Jarecki: :/
marek j: ciągle czekam na innych, z tylu tysięcy użytkowników. Twoje kropasy śliczne !
spinn76: bym coś tam wstawił w wątku co połowiłem ostatnio...ale nie wiem czy to ma sens jakikolwiek.
spinn76: no tak trohę ...ale licho mi to idzie marku
marek j: Cześć spin76, widzę że próbujesz wskrzesić towarzystwo.
spinn76: Witaj marek j.....brak słów...
spinn76: Cześć ....w dalszym ciągu nie wierze że tu tak cicho. A moje podboje wędkarskie właś tu zaczynałem. Ale kiedy to było.....wszystko widzę umiera.....a szkoda.
spinn76: marek j.....no nic tu po mnie. Kiedys jeszcze jak Ania M działała tu to potrafiła zrobić i zmobilizować aby coś się działo na portalu.A teraz....brak słów.Więc szukaj mnie na fb.
marek j: ?
spinn76: Marek j....masz racje.......Więc spadam na fb. Pozdrawiam.

Powered by Kide Shoutbox


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Mapy batymetryczne

mapa 001

PSR - kontakty

psr

Okresy ochronne ryb

troc wedrowna

Atlas ryb

brzana